Laborvizsgálat-mánia
Miért helytelen a túlzottan gyakori laborvizsgálatok elvégzése öndiagnózishoz és önellenőrzésre?
Az orvosi irányelvek közül sok azt is leírja az orvosnak, hogy egy adott betegségben milyen gyakran és milyen laborvizsgálatok ellenőrzése ajánlott a beteg kezelése során. Igen, ez költséghatékonysági szempontokat is figyelembe vesz, vagyis a beteg szempontjából nézve spórol (de nem úgy, hogy veszélyeztesse a gyógyulását!). Rendben van, ha valaki magánlaborban, kifizetve azt, ellenőrizeti - orvosától függetlenül - az adott betegségét. Ezt akkor és olyan gyakran teszi ahogy azt szeretné a megnyugvásához - hiszen kifizeti. Ez azonban csak emberileg érthető, szakmailag nem teljesen. Különösen akkor nem, ha nem egy ismert betegségét ellenőrzi, hanem betegséget keres panaszaihoz a labor alapján - amit maga rendelt meg, állított össze.
Mert, és kizárólag csak a hormonbetegségeknél maradva…
A TSH (amit a háziorvos is meg tud kérni) önmagában tökéletesen alkalmas arra, hogy megítélje az orvos, hogy van-e pajzsmirigy-betegség a panaszok hátterében. Ehhez nem kell a rengeteg (igen, tudom csomagban ajánlott, ezért a laikusnak megtévesztő) egyéb pajzsmirigy-labor.
A kortizol szintjének valóban magas voltát nem lehet (tilos!) egy mérésből/vérvételből megállapítani, ehhez más módszer szükséges.
Ha már magunk megrendeljük, akkor tudni kell, hogy hormonokra vért nem veszünk sem túl korán reggel, sem túl későn (ez különösen a prolaktinra érvényes).
ATPO ismételt mérése csak akkor indokolható (de ez is megfelelő időközönként), ha ATPO szintet csökkentő kezeléssel próbálkozik a beteg (remélhetően az orvosa tanácsára).
A magánúton, egyedül, kért labor elemzése sem lehet autodidakta: egy adott laborértéket nem kizárólag az adott betegség befolyásol, mert akár pl. egy fertőző betegség is kórossá tehet - átmenetileg. Például a TSH-t, inzulin-t.
Véleményem szerint
... a laborvizsgálat arra való, hogy a panaszok hátterében lévő betegség feltételezését az orvos alátámassza vagy elvesse, nem arra, hogy egy hatalmas laboreredmény-mennyiségből utólagosan betegséget keressünk. Persze, előfordul az, hogy (még tünetmentes állapotban) egy laboról egy betegség véletlenül kiderül. De ez - szerintem - nem indokolja a laborok értetlen, laikus túlhasználatát. Igen, léteznek a laborból is ún. blikkdiagnózisok: a magas kalcium alacsony foszforral nem lehet más, csak elsődleges mellékpajzsmirigy túlműködés diagnózisa. Bár ezt a két paramétert meg állandóan elfelejtik a laikusok megkérni a laborban.
Teljesen megértem sokak egészségügyi állapotuk miatti pánik-szerű aggodalmát, mégis óvok a laborok túlhasználatától. Mert ha nem megfelelő laborvizsgálatot rendel meg valaki (hiszen honnan is értene hozzá!?), akkor hamisan nyugtatja meg magát a jó eredménytől. Míg, ha rossz időben, rosszul kér meg másokat, akkor meg feleslegesen idegeskedik az eredmény láttán. Ebben is együtt kell működni az orvossal.
Szerző: dr. Speer Gábor PhD.
Jelen, betegek számára készült orvos-szakmai anyag nem pótolja az orvosi vizsgálatot, konzultációt, csak kiegészíti azt.
Hivatkozás:
Albarqouni L. és munkatársai: Overdiagnosis and overuse of diagnostic and screening tests in low-income and middle-income countries: a scoping review. BMJ Glob Health. 2022;7:e008696.