Miért nincs jól sok pajzsmirigybeteg a megfelelő kezelés ellenére?
A pajzsmirigy hormonnal kezelt alulműködésben szenvedő betegek 15%-a nincs jobban a megfelelő laboreredmények ellenére. Ők azok, akik panaszaik miatt orvostól orvosig járnak, több alternatív kezelést is kipróbálnak a gyógyszer mellé. Az orvosváltások miatt egyre inkább nő a hormonadag, mások más típusú hormont adnak - mondván ez hatékonyabb. Hiába.
A problémájuk valós, jó lenne rajtuk is segíteni. Talán segít nekik, ha tudnak néhány tudományos tényről. Ezek:
A pajzsmirigy hormonok rengeteg szerv működését befolyásolják
Főleg a T3 (fT3). Igaz, hogy a vér TSH, fT4, fT3 szintje a laborban nem tükrözi teljesen azt, hogy az egyes szervekben milyen a hormon-ellátás (alapvetően a T3, fT3 ellátás).
A pajzsmirigy alulműködésben szenvedők egy részében a kezelés mellett a TSH és fT4 szint normális, de az fT3 szint alacsony
Erre van magyarázat: a T3 a T4-ből alakul ki és vannak olyan emberek, akikben az átalakító enzim nem működik tökéletesen. A pajzsmirigyünk 90%-ban T4-t termel és aztán ez a T3 hormonná alakul át az egyes szervekben. A T3 hatása a fontosabb a kettő közül. Vagyis, hiába pótoljuk a T4-t T4 hormonnal (a laborban ennek a szintje jó is lesz), az fT3 alacsony maradhat. És ez okozhat problémát. Nekik lehet a T4 kezelés mellett T3 pótlás is előnyös. De! A T3-pótlásban részesültek között - tudományos vizsgálatok egy részében - a tünetek semmit sem változtak, vannak ugyan vizsgálatok, ahol igen. A T3-pótlást nem elég napi egy adagban megtenni (ahogy azt a hagyományos T4-kezeléssel lehet), hanem 8 óránként kell bevenni. Azokban a vizsgálatokban, ahol a T3-kezelés sikeres volt ott is csak napi 1x szedték ezt a betegek, ami felveti azt, hogy az előnye pszichésen érvényesült. T3 Magyarországon nem kapható, ezt néhány patika hozza be.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei közül több - a városi legendák ellenére - egyáltalán nem csak erre a betegségre jellemzőek
Sőt inkább nem erre! Jó példa erre a fáradtság. Annyira, hogy a fáradtság oka leginkább nem ez, hanem a vérszegénység, depresszió, daganatos betegségek, krónikus betegségek és az ún. krónikus fáradtság szindróma. Ebből az is következik, hogy bár egy laborban úgy tűnik nem működik jól a pajzsmirigy, a tünetet/tüneteket az orvos is ennek tulajdonítja (túl könnyedén) és azonnal pajzsmirigy hormont kap a beteg. Holott ismert, hogy egy "határeset-labor" alapján nem kezdünk kezelést. Vagyis a beteg nem szenved valójában pajzsmirigy alulműködésben és a kezelés nem is hatékony ezért. Adatok alapján a kezeltek 30%-ának nem indokolt a hormon. Azért nem javulnak tehát, mert más a bajuk!
Az alulműködésben szenvedők legnagyobb része Hashimoto-kórban szenved
Azaz autoimmun az eredet: magas az ATPO vagy az anti-tireoglobulin szintjük. Igaz, hogy az ATPO átjuthat az agyba és ott is enyhe autoimmun folyamatot okozhat (neve autoimmun neuroinflammáció, de ez nem agyhártyagyulladás!). Ez pedig fáradékonysághoz, hangulatzavarhoz vezethet. És ezért nincsenek jobban a jó kezelés ellenére. Az ATPO jelenlétét régóta összefüggésbe hozták hangulatzavarokkal, feszültséggel - lehet ez a magyarázat rá.
A kezeléssel nem "elégedett" Hashimoto-kóros betegek nagyobb arányban ún. D-típusú személyiségűek
A D-típusú személyiségűek hajlamosak a világot negatívan látni. Elszigetelten élnek, szorongóak, ingerlékenyek, sokszor negatív képük van önmagukról. A D-típusú személyiségjegyek hajlamosítanak a szív- és érrendszeri megbetegedésre és a depresszióra is. Lehet ez is az oka annak, hogy a kezelés ellenére nincsenek jól. És ezt kell kezelni.
A kép a 7köznapi pszichológia weboldaláról származik
A kezelt, de "elégedetlen" pajzsmirigy alulműködésben szenvedők gyakrabban...
elhízottak, szenvednek gluténérzékenységben, pszichés alapú, vagy szervi okú bélbetegségben, magasvérnyomásban, cukorbetegségben. Ezek is okozhatnak pajzsmirigy alulműködésre jellemző tüneteket. időnként egy-egy vérnyomásmérés alapján nem lehet kimondani, hogy a vérnyomás rendben van! A helyes vérnyomásmérésről már itt írtam. A bélbetegségek jóval gyakoribbak a pajzsmirigy alulműködésnél. Ezt is át kell gondolni. A kezeléssel nem elégedett pajzsmirigy alulműködésben szenvedők gyakrabban szednek egyéb gyógyszereket, amik akár szintén okozhatnak nem "jól létet". Ezek - adatok alapján - a statinok, antidepresszánsok, béta-blokkolók.
Nem beszélve arról...
hogy a pajzsmirigy-hormont jól kell szedni, más gyógyszerek/táplálékkiegészítők bevételére is figyelni kell mellettük. Erről több helyen írtam korábban. Ezek mind csökkenthetik a kezelés hatékonyságát.
A képzett orvos ezeket beszéli át az "elégedetlen" beteggel.
Szerző: dr. Speer Gábor PhD.
Jelen, betegek számára készült orvos-szakmai anyag nem pótolja az orvosi vizsgálatot, konzultációt, csak kiegészíti azt.
Hivatkozások: 1. Jonklaas J: Persistent hypothyroid symptoms
in a patient with a normal thyroid stimulating hormone level. Curr Opin
Endocrinol Diabetes Obes. 2017;24:356-363. 2. Jansen HI, és munkatársai: Hypothyroidism:
The difficulty in attributing symptoms to their underlying cause. Front
Endocrinol (Lausanne). 2023;14:1130661. 3. Peterson SJ, és munkatársai: Is a
Normal TSH Synonymous With "Euthyroidism" in Levothyroxine
Monotherapy? J Clin Endocrinol Metab. 2016;101:4964-4973. 4. Stadje R, és
munkatársai: The differential diagnosis of tiredness: a systematic review. BMC
Fam Pract. 2016;17:147. 5. Perros P, és munkatársai: Hypothyroidism and Type D
Personality: Results From E-MPATHY, a Cross-sectional International Online
Patient Survey. J Clin Endocrinol Metab. 2024:dgae140. 6. Perros P, és
munkatársai: The enigma of persistent symptoms in hypothyroid patients treated
with levothyroxine: A narrative review. Clin Endocrinol (Oxf). 2023;98:461-468.