A magas ATPO/anti-tireoglobulin nehezíti a várandósságot?!

2024.11.19

Bevezető

Attól még, hogy valakinek magasabb az ATPO és/vagy az anti-tireoglobulin (aTG) szintje nem feltétlenül pajzsmirigybeteg (persze ki kell vizsgálni, hogy az-e vagy sem). A kérdés az - és erről szól a mostani bejegyzés - ha kizárólag ez a két ellenanyag (antitest) magasabb valakinél, az önmagában nehezíti-e a terhességet (netán meddőséget okoz-e)?

A meddőségért (infertilitásért) 37%-ban női ok felelős (vagyis a férfiakat is vizsgálni kell ekkor). Az ATPO jelenléte esetén gyakoribb a női infertilitás. Bár az aTG szerepe is káros, jóval kevesebb vele a tudományos adat. Férfiak esetén jelenleg nem tűnik sem az ATPO, sem az aTG jelenléte a meddőségben károsnak.

A pajzsmirigy elleni antitestek (ATPO/aTG) jelenléte gyakori (lásd táblázat). A magas aTG és ATPO szintű nőnek nagyobb a rizikója a nehezített terhességre még akkor is, ha a TSH szint (pajzsmirigyműködés) jó. A kockázat (rizikó) a nagyobb, ez nem jelenti azt, hogy akinek valamelyik magasabb az meddő, vagy biztosan nehezebben esik teherbe! Az ATPO-nak és az aTG-nek nincs káros hatása a magzatra.

A pajzsmirigy elleni antitestek jelenléte emberekben (táblázat)

                                                                                              ATPO                                aTG

általános népességben                                                       5.7-25% (főleg nők)         6.3-15%

nők -  korral nő

          20-29 éves:                                                                9.2%                                  11.3%

          30-39 éves:                                                                14.5%                                 14.2%

          55 felett:                                                                    17.4%                                  nincs adat

férfiak (korral nem nő):                                                       kb. 3%                                nincs adat

várandósokban:                                                                   5-14%                                 3-18%

Beágyazódás és pajzsmirigy ellenes ellenanyagok

A megtermékenyített petesejt, csak akkor tud a méh falába (endometriumba) beágyazódni, ha ott helyi kis gyulladásos állapot alakul ki! Ha azonban túlzott ez a gyulladás az már káros! Ha jelen van az ATPO, akkor ez túlzott gyulladást okozhat itt, így gátolja/nehezíti a terhességet.

A petefészek petesejtjeinek mennyisége (ovárium rezerv) és pajzsmirigy ellenes ellenanyagok

A magas ATPO szint gyakrabban jár alacsony ovárium rezervvel. A petesejtek közti folyadékban is kimutathatók a pajzsmirigy elleni antitestek és felmerül, hogy direkten károsítják a petefészek működését. A petesejtek körüli (follikuláris) folyadék összetétele eltér a vértől: az itt lévő anyagok a petesejtek éréséért is felelősek, többek mellett immunanyagokat és hormonokat is tartalmaznak. ATPO okozta pajzsmirigybeteg (Hashimoto kór) nők petesejtek körüli folyadékát elemző vizsgálatban több eltérő anyagot mutattak ki az egészségeshez képest. Ezek közül egy pl. ismerten a spermium ellen lép fel (ami káros a terhességre nyilván).

Mivel az ATPO/aTG átjut a vérből a petefészekbe (a folyadékba) itt szintén fokozott gyulladást provokálhat, ami káros lehet a petesejtek érésére/fejlődésére.

Policisztás ovárium szindróma (PCOS) és pajzsmirigy ellenes antitestek

A PCOS oka lehet a meddőségnek. PCOS-ban ötször gyakoribb a pajzsmirigy elleni ellenanyagok jelenléte! Vagyis meg kell nézni ezeket is PCOS-ban. Nemcsak az ATPO és /vagy aTG szintje magasabb PCOS-ban, hanem más szervek elleni ellenanyagoké is. 

Vasanyagcsere, pajzsmirigy elleni ellenanyagok, terhesség

Nehezített terhességben, meddőségben a vashiány gyakrabban fordul elő: érdemes a vasanyagcserére is ügyelni (ellenőrizni) pajzsmirigyellenes antitestek jelenlétekor.

Van megoldás az antitestek jelenlétére?

Úgy tűnik, hogy már nem a pajzsmirigy elleni antitestek káros jelenléte a kérdés, hanem a megoldás rá. Van lehetőség rá.

Szerző: dr. Speer Gábor PhD.

Jelen, betegek számára készült orvos-szakmai anyag nem pótolja az orvosi vizsgálatot, konzultációt, csak kiegészíti azt.

Hivatkozások. 1. Dwivedi SN, és munkatársa. Thyroid autoantibodies. J Clin Pathol. 2023;76:19-28. 2. Wang JW, és munktársai. Thyroid Autoimmunity in Adverse Fertility and Pregnancy Outcomes: Timing of Assisted Reproductive Technology in AITD Women. J Transl Int Med. 2021;9:76-83. 3. Niafar M, és munkatársai. The association of Treg and Th17 cells development factors and anti-TPO autoantibodies in patients with recurrent pregnancy loss. BMC Res Notes. 2023;16:30. 4. Kwak-Kim J, és munkatársai. The role of immunologic tests for subfertility in the clinical environment. Fertil Steril. 2022;117:1132-1143. 5. da Silva Bastos DC, és munkatársai. Metabolomic analysis of follicular fluid from women with Hashimoto thyroiditis. Sci Rep. 2023;13:12497. 6. Li Z, és munkatársai.Association between thyroid autoimmunity and the decline of ovarian reserve in euthyroid women. Reprod Biomed Online. 2022;45:615-622. 7. Kirkegaard S, és munkatársai. Endometriosis, polycystic ovary syndrome, and the thyroid: a review. Endocr Connect. 2024;13:e230431. 8. Holzer I, és munkatársai. Iron status in women with infertility and controls: a case-control study. Front Endocrinol (Lausanne). 2023;14:1173100. 9. Sun Y, és munkatársai. Relationship between thyroid antibody levels and ovarian reserve function in infertile chinese women with normal thyroid-stimulating hormone. J Ovarian Res. 2023;16:100.